Тұлғалық және метапәндік нәтижелер және жаһандық құзыреттерді қалыптастыру

2023 жылғы 16 қазанда ҚР Оқу-ағарту министрлігі Ыбырай Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы «Үздіксіз кәсіби білім беру» институтының бас ғылыми қызметкері Алмагүл Мұхамедханова және Астана қаласының Әдістемелік орталығының Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту бөлімінің басшысы Айгуль Ракижанова Халықаралық дөңгелек үстелде «Тұлғалық және метапәндік нәтижелер және жаһандық құзыреттерді қалыптастыру» атты бірлескен баяндамасымен сөз сөйледі.

«Әсерден көмекке: замануи үрдістер және білім алушылардың тұлғалық өсіуі мен салауатты өмір салты бойынша білім беру бағдарламалардын жүзегеге асырудағы педагогтің рөлі» тақырыбында өтетін дөңгелек үстел тұжырымдамасы. «Оқыту ортасы және мұғалімнің рөлі» келесі негізгі бағыттар бойынша халықаралық диалог пен перспективалық тәжірибелермен алмасуды ынталандыруға арналған үш негізгі сұраққа бағытталған:

– балабақша мен мектептегі балалардың жеке дамуы, әл-ауқаты мен денсаулығы үшін білім беру практикасы;

– қарым-қатынас мәдениеті, педагогикалық практика және кеңістікті ұйымдастыру балалар мен ересектердің әл-ауқатына, денсаулығы мен жеке дамуына ықпал ететін білім беру ортасын қалыптастыру;

-психологиялық-педагогикалық құзыреттілікті дамыту технологиялары және өзін-өзі реттеудің ішкі ресурстарына, өнімді мотивацияға және өміршеңдікке сүйене отырып, мұғалімнің эмоционалды тұрақтылығын қолдау.

Іс-шара ҚР Оқу-ағарту министрлігі Ыбырай Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы, Білім берудегі ақпараттық технологиялар жөніндегі ЮНЕСКО институты, Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң «Балаларды ерте дамыту институты», қайырымдылық қорымен «Болашаққа қосқан үлесі», Ж.Баласағұн атындағы Қырғыз Ұлттық университетімен бірге ұйымдастырылды.